Syrop z prawoślazu – jak działa i czy jest skuteczny?

W syropie z prawoślazu jest zawarty macerat, czyli olej roślinny,  z korzenia prawoślazu lekarskiego. Taki syrop jest produktem leczniczym i stosuje się go przy obawach kaszlu. Działa łagodząco na gardło i kaszel oraz wspomaga leczenie. Jak powstaje syrop z prawoślazu i czy jest skuteczny? 

Syrop na kaszel z prawoślazu możemy dostać bez recepty w aptece. Jest polecany, kiedy mamy do czynienia z suchym, męczącym kaszlem oraz chrypką. Jest przydatny w przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych. Zwłaszcza jeśli mamy podrażnioną, w wyniku przesuszenia, błonę śluzową gardła. 

Korzeń prawoślazu zawiera bardzo dużo związków śluzowych, które tworzą barierę na błonach śluzowych. Taka powłoka chroni górne drogi oddechowe przed wysuszeniem, co pomaga zniwelować:

  • chrypę
  • drapanie w gardle 
  • suchy kaszel
  • ból gardła 
  • gęstą wydzielinę 
  • zapalenie 

Dawkowanie

Syrop z prawoślazu, jak każdy syrop, stosuje się doustnie. Zalecane dawki zależnie od wieku są określone na opakowaniu i ulotce. Należy trzymać się tych zaleceń. Do syropów dołączona jest miarka, którą można dokładnie odmierzyć dawkę. Zazwyczaj syrop przyjmuje się trzy razy dziennie. Lepiej nie popijać syropu,aby nie zmniejszyć jego działania. Jak każdy lek, może wejść w interakcję z innymi substancjami, dlatego należy wcześniej przeczytać ulotkę. W ulotce znajduje się także informacja czy syrop wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Bronchostop jak i inne syropy z prawoślazu należy stosować zgodnie z wytycznymi na opakowaniu.

Przeciwwskazania 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik znajdujący się w składzie syropu prawoślazowego. Dlatego jeśli wiesz na co masz uczulenie to zanim zażyjesz syrop, spójrz na skład. Jest to syrop, więc zawiera bardzo duże ilości cukru. Z tego powodu może być odradzany diabetykom. Ponadto, przy produkcji syropu prawoślazowego używa się etanolu, dlatego sam syrop zawiera w sobie alkohol. Wyklucza to podawanie syropu małym dzieciom czy osobom chorym na padaczkę, choroby wątroby czy chorobę alkoholową. Nie powinny go spożywać także kobiety w ciąży i karmiące piersią, właśnie ze względu na alkohol. 

Skutki uboczne 

Jak każdy lek, syrop prawoślazowy może wywołać niepożądane skutki uboczne. Takimi objawami mogą być: gorączka, duszności czy ropna wydzielina z gardła, wysokie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca, pobudzenie, bezsenność.. Osoby, które leczą się na astmę oskrzelową powinny uważać na zawarty w syropie kwas benzoesowy. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Syrop z prawoślazu – jak działa i czy jest skuteczny?
Przewiń do góry