Wiosna to doskonała pora roku na gruntowne uporządkowanie domu, ale marzec i kwiecień to także sezon rozliczeń podatkowych. Dla wielu osób jest to doskonała okazja do przyjrzenia się swoim finansom.
Warto pamiętać, że poświęcenie czasu na lepsze zarządzanie pieniędzmi może naprawdę się opłacić! Co więcej, po co płacić Urzędowi Skarbowemu, skoro możemy zoptymalizować podatki, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć np. na wyjazd na wakacje? Przeanalizujmy zatem temat – skąd czerpać wiedzę na temat ciągle zmieniających się podatków?
- Planowanie budżetu
- Jak zorientować się w podatkach?
- W czym może pomóc doradca podatkowy?
- Podsumowanie
Planowanie budżetu
Bezspornie, nauka planowania budżetu może pomóc nam utrzymać kontrolę nad rachunkami i zaoszczędzić tysiące PLN rocznie. Poświęcenie czasu na lepsze zarządzanie pieniędzmi może zaprocentować w przyszłości! Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zawsze można zainwestować, albo wykorzystać je na spłatę długów lub wydanie ich na zakup np. samochodu lub na wakacyjną podróż.
Uzyskane w ten sposób pieniądze można trzymać na tzw. “czarną godzinę”. Być może przydadzą się, gdy trzeba będzie zapłacić za nieoczekiwaną naprawę auta. Bez wątpienia, w obecnych czasach, może być trudno myśleć o odłożeniu jakichkolwiek pieniędzy jako oszczędności, ale przynajmniej warto spróbować zaoszczędzić na podatkach.
Jak zorientować się w podatkach?
W Polsce, podatnicy mogą zaczerpnąć podstawową wiedzę na temat obecnie obowiązującego systemu podatkowego ze stron internetowych takich instytucji rządowych, jak np.: Ministerstwo Finansów, Krajowa Informacja Podatkowa lub Urząd Skarbowy innym rozwiązaniem może być prawnik startup. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zamieszczone tam informacje są napisane specyficznym, urzędowym językiem i zwykły człowiek może mieć duży problem z ich poprawnym zrozumieniem.
Większość osób, aby poszerzyć swoja wiedzą o podatkach wykorzystuje Internet. Wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę – “podatki 2022”, aby przekonać się o dostępnych możliwościach wyboru. Przeróżne blogi i portale poświęcone finansom są prowadzone przez pasjonatów, którzy w dość przystępny sposób wyjaśniają zawiłości skarbowe i inne kwestie z tym związane. Co więcej, jeśli chcemy, możemy wziąć udział w webinariach, szkoleniach, itp., które są przez nich cyklicznie organizowane.
W czym może pomóc doradca podatkowy?
Choć słuchanie podcastów, czytanie książek i innych publikacji poświęconych finansom może pomóc zrozumieć nam ten skomplikowany świat, to należy zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które obecnie osiągnęły sukces finansowy współpracują zazwyczaj z doradcą podatkowym.
Kto to jest doradca podatkowy? Zwięźle rzecz ujmująć, doradca podatkowy to ekspert, który oferuje ogólnodostępne usługi z zakresu: podatków, prawa skarbowego oraz finansów. W czym może pomóc doradca podatkowy “zwykłemu Kowalskiemu”? Sprawdźmy to!
Jako, że moja lokalizacja to Dąbrówka Nowa (dla niezorientowanych – jest to miejscowość położona w okolicy Bydgoszczy), to po wpisaniu w Google – doradca podatkowy Bydgoszcz i wejściu na stronę kancelaria doradcy podatkowego, znajduję tam m.in. taką ofertę dla osób fizycznych: (cytuję): – “Usługi doradztwa podatkowego w mieście Bydgoszcz i w całej Polsce obejmują:
- udzielanie opinii, wyjaśnień i porad podatkowych,
- sporządzanie informacji, deklaracji i zeznań podatkowych,
- doradztwo w zakresie PIT, CIT, VAT,
- doradztwo w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
- pomoc przy rozliczaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
- audyt podatkowy obejmujący: (analizę obciążeń podatkowych, kontrolę prawidłowości rozliczeń podatkowych, wskazanie rozwiązań zmierzających do usunięcia błędów oraz sposobów uniknięcia ich w przyszłości, propozycje działań umożliwiających minimalizację obciążeń podatkowych oraz negatywnych skutków finansowych stwierdzonych nieprawidłowości),
- pomoc w optymalizacji zobowiązań podatkowych,
- reprezentowanie klienta przed organami podatkowymi, organami skarbowymi i sądami administracyjnymi.”
Podsumowanie:
Na zakończenie dodam tylko, że brak wiedzy o podatkach może powodować problemy, ponieważ prawie wszystko w naszym życiu, a w szczególności dochody są “dotknięte” przez Urząd Skarbowy. Jeszcze jeden fakt nie podlega dyskusji – “Skarbówka” wie o podatkach znacznie więcej niż zwykły człowiek!
Z tego powodu, warto unikać zamieszania w przygotowywaniu rozliczeń podatkowych i księgowych w przyszłym roku – tworząc własny „zestaw narzędzi”, czyli zasób informacji o własnych finansach. Oczywiście, opłaci się mieć “pod ręką” zaufanego doradcę podatkowego, który będzie nas aktywnie reprezentował przed US, wie – jak rozmawiać z urzędnikami i potrafi interpretować najnowsze przepisy prawa skarbowego.