Praca w firmie ppoż – dawka wiedzy

ppoż

Zanim przejdziemy do  głównego wątku, krótko należy sobie powiedzieć jakie są rodzaje środka gaśniczego. Każdy kandydat do sklepu pożarowego powinien o tym wiedzieć.  Zapraszamy do lektury. 

Proszek gaśniczy

Proszek gaśniczy ABC – stosowany do gaszenia grupy pożarów A ciał stałych – np. drewno, papier,   guma. Grupy pożarów B cieczy i ciał stałych topiących się oraz C  – gazów.

Proszek gaśniczy BC – stosowany do pożarów grupy BC.

Proszek gaśniczy D –  ma zastosowanie przy gaszeniu pożarów metali palnych np. magnez , sód, uran.

Aktualnie proszki gaśnicze są szeroko stosowanym rozwiązaniem w ochronie przeciwpożarowej,

Najczęściej wykorzystywane w gaśnicach przenośnych oraz przewoźnych, charakteryzują się dość wysoką skutecznością gaśniczą, krótkim czasem gaszenia oraz uniwersalnością zastosowania do większości pożarów.

Skroplony dwutlenek węgla

Zastosowanie do pożarów z grupy B, występuję w gaśnicach śniegowych ,  po uwolnieniu oziębia się do – 78 °C oraz gaśnicach i urządzeniach gaśniczych do elektroniki jednak w nich wyeliminowany zostaje tzw efekt szoku termicznego by uniknąć uszkodzenia.

Środek piano-twórczy

Zastosowanie do grupy pożarów AB oraz F – do gaszenia łatwopalnych środków gotujących np. oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce

Środek ciekły – woda zdemineralizowana

Zastosowanie do grupy pożarów A oraz F

Kiedy wiemy do czego służy poszczególny środek gaśniczy łatwiej jest określić jaki rodzaj gaśnicy będziemy potrzebować.

Proszek gaśniczy jest uniwersalnym zastosowaniem jednak jego konsystencja jest bardziej miałka od mąki, a więc w miejscach w których zostanie użyty może dojść do sporych zabrudzeń często bez możliwości doczyszczenia dlatego też powinniśmy się zastanowić czy taka gaśnica jest dla nas odpowiednia. Najczęściej gaśnice proszkowe sprawdzą się w magazynach, halach, warsztatach , w transporcie samochodowym, kolejowym i wodnym. Ma możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000V.

Skroplony dwutlenek węgla w gaśnicach śniegowych do cieczy i ciał stałych , znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie gaśnica proszkowa się nie nadaje z uwagi na wrażliwość urządzeń na pyły i zabrudzenia , najczęściej np. w energetyce, lakierniach, halach przemysłowych. Ich dodatkowych atutem jest to że nie pozostawiają śladów po użyciu, natomiast mają niższą minimalną skuteczność gaśniczą od innych gaśnic o podobnej wadze.

Do elektroniki co wybrać 

Drugą odnogą są urządzenia i gaśnice do elektroniki, korzystające z CO2 jednak na innej zasadzie , redukując efekt szoku termicznego, świetnie nadają się do serwerowni, biur projektowych, księgowych by zabezpieczyć najczęściej elektronikę użytkową zwłaszcza komputery stacjonarne czy laptopy. Również nie pozostawiają śladów po użyciu.

Piana gaśnicza z koncentratu środka pianotwórczego i wody w gaśnicach pianowych znakomicie gasi pożary z grupy A i B np. wywołanych spalaniem paliw, farb ,lakierów oraz olejów. Popularne pianówki są bardziej eko od proszkowych oraz czyszczenie ze środka gaśniczego jest znacznie łatwiejsze. Przy korzystaniu nie należy używać ich do gaszenia urządzeń elektrycznych gdyż strumień piany przewodzi prąd , najczęstsze zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej , pomieszczeniach biurowych, halach produkcyjnych, szkołach , portalach lotniczych, magazynach przechowujących ciecze palne.

Woda zdemineralizowana jest używana w gaśnicach wodno-mgłowych, ta technologia wytwarza ekologiczną mgłę wodną , nie pozostawiają śladów po gaszeniu, nadają się do gaszenia odzieży płonącej na ludziach, ważnych dokumentów. Doskonałe do zastosowania w biurach , archiwach, szkołach, kancelariach prawnych, przychodniach medycznych , pomieszczeniach gastronomicznych.

Praca w firmie ppoż – dawka wiedzy
Przewiń do góry