Czy warto używać zanęty wędkarskiej do łowienia ryb?
Zanęta na ryby – czy warto stosować? Czym jest zanęta wędkarska, że cieszy się tak szalonym wzięciem? W ogóle, po co używać pokarmu do wabienia ryb, gdy posiadamy przynętę?
Stare, wędkarskie przysłowie mówi: “Bez nęcenia – nie ma łowienia”, a więc tych amatorów wędkarstwa, którzy nie zaznali jeszcze satysfakcji ze skutecznego i efektywnego wabienia ryb, postaram się zaznajomić z tematem. W tym artykule wezmę pod lupę jakże ostatnio popularne – zanęty wędkarskie.
Zanęty wędkarskie – czym są zanęty do ryb?
Zanęta wędkarska jest pokarmem dla ryb, który ma za zadanie przyciągnąć ryby do naszego stanowiska – właśnie tam, gdzie umieściliśmy przynętę. Ktoś pomyśli, nęcimy ryby, żeby je nakarmić? Nigdy w życiu! My po prostu pozwalamy rybom degustować zanętę wędkarską i tym samym, zatrzymujemy je w obszarze łowiska. Zanęta wędkarska w swoim urozmaiconym składzie posiada środki zapachowe – aromaty, które stymulują ryby do polowania na pożywienie. Ryby ruszają na łowy i wtedy wkraczamy my, oczywiście z przynętą na haczyku.
Doświadczeni wędkarze mają opracowane własne strategie nęcenia. Wyróżnia się nęcenie wstępne i donęcanie, ale o tym innym razem. Wróćmy do tematu zanęt wędkarskich.
Zanęta wędkarska – czy warto stosować zanętę do wabienia ryb?
Zanęta do ryb stosowana podczas wędkowania znacząco i wydatnie zwiększa naszą ewentualność na znalezienie ryb oraz jest sprawdzonym sposobem na udany połów. Zdumiewające i bezprecedensowe efekty stosowania zanęty wędkarskiej dostrzegamy na dużych zbiornikach wodnych. Gdy zależy nam na ekspresowym ściągnięciu ryb do łowiska, wysyłamy rybom zaproszenie – podajemy pokarm do nęcenia.
Jak do maksimum wykorzystać potencjał zanęty wędkarskiej? Na co biorą ryby?
Rezultat działania zanęty na ryby jest współzależny w dużej mierze od takich oto elementów:
- typ łowiska,
- głębokość i rodzaj dna zbiornika wodnego,
- metoda wędkowania,
- pora roku.
Kolejną kluczową kwestią jest dopasowanie zanęty do ryby, na którą pragniemy zapolować. Profesjonalne zanęty wędkarskie są ukierunkowane na nęcenie określonego gatunku ryb.
Ze względu na sprecyzowane i sugerowane przeznaczenie, zanęty wędkarskie możemy posegregować na:
- – zanęta na karpia,
- – zanęta na lina,
- – zanęta na leszcza,
- – zanęta na karasie,
- – zanęta na płoć,
- – zanęta na suma,
- – zanęta na węgorza,
- – zanęty na jazia i klenia.
Zanęta na ryby – czy warto kupić gotową zanętę wędkarską?
Na krajowym, branżowym rynku paleta wyboru zanęt wędkarskich jest dość pokaźna. Co ważniejsze, firmy produkujące zanęty wędkarskie systematycznie zaskakują nas doskonałymi i sprofilowanymi pokarmami do wabienia ryb. Wypada zasygnalizować, że poziom jakości zanęt wędkarskich, pochodzących, w szczególności od polskich producentów jest rewelacyjny. Polskie zanęty wędkarskie są skomponowane ze sprawdzonych naturalnych składników i to skutecznie wyróżnia je na wędkarskim biznesie.
Domowa zanęta wędkarska – czy warto zrobić samemu zanętę do ryb?
Zanęty na ryby możemy zrobić własnoręcznie, ale czy to jest opłacalne? W Internecie są dziesiątki e-sklepów wędkarskich oferujących nam gotowe, opracowane przez fachowców zanęty na ryby. Dla przykładu, poszukując zanęty karpiowej w rozsądnej cenie, przez Internet zakupiłem zanętę na karpia – FISKERI SPECIAL KARP 1kg za 7,99 zł. Porównując, za kilogram najtańszego pieczywa zapłaciłbym około 5 zł. Dodatkowo musiałbym je wysuszyć i zmielić. A gdzie reszta…, mam na myśli: nasiona oleiste, ziarna zbóż, itp.? Gdzie szukać sprawdzonego przepisu na najskuteczniejszą zanętę na ryby? Niestety, domowa zanęta na karpia,to jak dla mnie za dużo zabawy…
Wracając do nabytego przeze mnie produktu, sprzedający poleca, bo skuteczna i “stworzona na podstawie wielu lat doświadczenia osób łowiących zawodowo”.
Nie posiadam wieloletniego doświadczenia w “moczeniu kija”, ale sprawdzę i oczywiście podzielę się z Wami swoją relacją z łowów.