Biznes związany z pompami ciepła? Czy warto założyć taką firmę?

Biznes związany ze sprzedażą i montażem pomp ciepła kwitnie i wciąż nie osiągnął szczytu. W obliczu braku węgla na rynku i drastycznie wysokich cen energii elektrycznej, niepewności związanej z gazem, to właśnie pompy ciepła są bezpieczna i wciąż ekonomicznie uzasadnioną, opłacalna inwestycją. Co więcej pompy ciepła to zielona energie, odnawialne źródło energii, promowane poprzez rozmaite programy rządowego wsparcia.

Sposób na biznes

Sama sprzedaż pompy ciepła siedlce to za mało, aby być na rynku konkurencyjna firmą. Warto przemyśleć świadczenie usług kompleksowo. Klienci oczekują obsługi od etapu doradztwa w wyborze pompy ciepła, przekonania do tego sposoby ogrzewania domu, przez wykonanie projektu aż po finalny montaż i regulację względem potrzeb użytkowników. Jak się jednak okazuje rynek staje się coraz bardziej nasycony w tej dziedzinie. Są regiony, gdzie firmy montujące pompy ciepła są bardzo trudno dostępne i takie rejony kraju, w których jest ich aż za dużo. Problemem obecnie jest wejście na rynek nowych firm, które nie posiadają doświadczenia ani portfolio. Trudno im jest pozyskać klientów, którzy cenią sobie opinie o firmie, fachowość potwierdzoną referencjami, realizacjami.

Dla kogo to dobre rozwiązanie

Jeśli nie mieliśmy do tej pory nic wspólnego z instalacjami OZE, jak i centralnego ogrzewania, założenie firmy sprzedającej i montującej pompy ciepła będzie wątpliwa inwestycją. Nie można od razu nikogo przekreślać, jednak taka firma może nie poradzić sobie na rynku, mimo ogromnego i wciąż rosnącego zapotrzebowania na instalacje pomp ciepła. Natomiast jeśli do tej pory prowadziliśmy biznes pokrewny, jesteśmy instalatorami, wówczas jest to doskonała inwestycja w rozszerzenie oferty o pompy ciepła. Im szerszy zakres świadczonych usług, im bogatsze posiadamy doświadczenie instalacyjne, projektowe, tym lepiej.

Program dofinansowania pomp ciepła oraz umowy kredytowe z bankami

Ułatwieniem w prowadzeniu biznesu z zakresu montażu pomp ciepła jest oferowanie swoich usług w korelacji z programem wsparcia wymiany kotłów na odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła. Bardzo wiele osób szukając firmy montażowej poszukuje firmy, która pomoże również w kwestiach refinansowania, skompletowania dokumentacji, wypełnienia wniosku o dotację itd. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów a przede wszystkim konkurując z innymi firmami warto w swojej ofercie zapewnić także kwestie związane z finansowaniem inwestycji. Pozwoli nam to zdobyć większą ilość klientów.

Inwestycja w marketing i dział handlowy

Prócz zespołu fachowców instalatorów kluczowa rolę w sukcesie firmy zajmującej się pompami ciepła odgrywa stosowny marketing wespół z działaniami handlowców pozyskujących klientów. Owszem można czekać na zainteresowanie ze strony klientów, jednak aby do tego doszło firma musi zaistnieć na rynku, pokazać się z dobrej strony, zaprezentować swoja ofertę w sposób przekonujący i profesjonalny. Również spotkania biznesowe u inwestora winny być przeprowadzone na wysokim poziomie kompetencji technicznych i handlowych.  

Biznes związany z pompami ciepła? Czy warto założyć taką firmę?
Przewiń do góry