Niepieniężne świadczenia to zagadnienie istniejące w kodeksie spółek handlowych nie od dziś, jednak wraz z wejściem w życie tak zwanego Nowego Ładu zaczęło wzbudzać nadzwyczajne zainteresowanie jako forma oszczędności w biznesie. Jest to rozwiązanie pozwalające na legalne uniknięcie podwójnego opodatkowania przychodu spółki.
Składka zdrowotna kością niezgody
Jak się okazuje popularność świadczeń powtarzalnych o charakterze niepieniężnym wynika z wprowadzonych zmian w odniesieniu wpłat na rzecz składki zdrowotnej. Nowy Ład nie przewidział składki zdrowotnej od powtarzalnych świadczeń niepieniężnych, co za tym idzie stały się one głównym wynagrodzeniem wspólników w spółkach z ograniczona odpowiedzialnością. Powtarzające się świadczenie niepieniężne stanowią obecnie jedną z możliwości optymalizacji podatkowej spółki. Można w ten sposób znacznie obniżyć daniny państwowe na rzecz ZUS oraz NFZ.
Artykuł 176 kodeksu spółek handlowych wskazuje na możliwość obciążenia udziałów wspólnika sp. z o.o. świadczeniami wobec spółki, warunkiem ich jest niepieniężny charakter i powtarzalność. W praktyce chodzi o osobisty wkład w działalność spółki. Przykłady na powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady mogą być rozmaite. Wystarczy przeanalizować swoją pracę na rzecz spółki, będąc wspólnikiem a szybko znajdziemy takie czynności, które wykonujemy powtarzalnie i spełniają warunek bycie niepieniężnym świadczeniem. Do takich przykładów należy wystawianie faktur, dekretacja księgowych dokumentów, tworzenie zasobów marketingowych, kontakty z klientami, transport materiałów, doradztwo i tłumaczenia, archiwizacja dokumentacji i wiele innych. Do bardziej przyziemnych przykładów zaliczyć można sprzątanie, bieżące naprawy eksploatacyjne itp.
Ograniczenia w uznaniu świadczenia za niepieniężne i powtarzalne
Kodeks zawiera szereg wykluczeni w obszarze niepieniężnych świadczeń powtarzalnych. Przede wszystkim nie może być to świadczenie stałe, wykonywane bez przerwy. Przykładem świadczenia ciągłego jest np. wynajem, dzierżawa, a raczej bycie osobą użyczającą, dostawcą mediów itp. Z oczywistych względów nie można uznać za niepieniężne i powtarzalne świadczenia jednorazowego, czy też pieniężnego. Wykluczone zostało np. udzielenie spółce pożyczki.
Legalność i etyka niepieniężnych powtarzalnych świadczeń w spółce
Co człowiek to inna opinia na temat wykorzystywania niepieniężnych świadczeń powtarzalnych do celów oszczędności podatkowych, składkowych. Zgodnie z literą prawa jest to rozwiązanie legalne, dozwolone, jednak czy etyczne? Otóż w ramach umiarkowanego korzystania jak najbardziej etyczne i nie można się w tym działaniu dopatrywać celowości, osiągania zysku, unikania, omijania obowiązków składkowych, jednak nadużywanie tej opcji rodzi kontrowersje co do transparentności spółki. Warto zatem wskazując świadczenie posiadać do niego uzasadnienie. Zasadność wykonywanej pracy winna być adekwatna do jej wartości obiektywnej.